Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Finanse Gospodarka Oszczędzanie i inwestowanie

G11, G12 – czym się różnią taryfy prądu?

Zawsze bowiem korzystamy z usług, których dostarczenie wymaga energii. Sektor usługowy korzysta z tego tylko w nieco mniejszej mierze, niż przemysł i rolnictwo – wystarczy zobaczyć, do ilu codziennych czynności wykorzystujemy energię. To oczywiście oznacza wyższe ceny naszych produktów i usług, by się to opłacało. Dlatego rynek energii ma znaczenie praktycznie dla każdego, kto interesuje się finansami. Zwłaszcza, że ceny hurtowe są w Polsce stosunkowo wysokie i raczej się to znacznie nie zmieni.

Chociaż np. w Niemczech ostateczna cena prądu dla klientów jest dwukrotnie wyższa, niż w Polsce, to głównie za sprawą podatków – które mogą być przez państwo wykorzystywane na rozwój infrastruktury i innego rodzaju długofalowe korzyści. Jeśli odliczymy podatki, ceny hurtowe są w Polsce 25% wyższe, niż w Niemczech, w Czechach czy na Słowacji. Wpływa to na konkurencyjność firm. Zdaniem niektórych ekonomistów, zużycie energii elektrycznej ma się wręcz idealnie pokrywać z poziomem rozwoju ekonomicznego.

Taryfy za prąd. Źródło: Pixabay.com.
Taryfy za prąd. Źródło: Pixabay.com.

Rynek prądu w Polsce można by nazwać „pół-otwartym”: ceny hurtowe ustala Urząd Regulacji Energetyki, tymczasem dostawcy mogą na własną rękę próbować obniżać ceny finalne, walcząc o klienta. Od kilku lat dostawcę można swobodnie zmieniać, jest także wybór między kilkoma rodzajami taryf. I właśnie te różnice mogą ewentualnie mieć pewien wpływ na cenę. Przykładowo, ceny za kWh mogą się wahać od ok. 30 do ok. 50 gr. Poza wyborem dostawcy, różnicę w cenie detalicznej może robić taryfa. Najczęściej używane taryfy za prąd to G11 i G12. Taryfa G11 nazywana jest też jednostrefową. Jest najprostsza – płaci się za ilość zużytej energii. G12 z kolei to taryfa dwustrefowa, w odniesieniu oczywiście do stref czasu. Cena prądu jest znacznie niższa poza godzinami szczytu, a więc w nocy (godz. 22-6) oraz w południe (13-15) – czasami dostawca może jednak inaczej definiować te godziny. Jeśli gospodarstwo zużywa połowę lub większość prądu w tym okresie, zapłaci mniej w taryfie G12.
To oczywiście nie wszystkie rodzaje taryf za prąd. G12w to taryfa dodająca do okresu tańszego także weekendy i święta, co może być opłacalne dla gospodarstw, w których rzadko się bywa w domu w czasie tygodnia pracy. Mianem G11p lub G11e określa się taryfy z przedpłatą, czyli płacimy z góry za odpowiednią ilość prądu. Rzadko wybierana, czasami wymuszana na nieregularnych płatnikach.

Sprawdź również:  Rząd chce zatrzymać karuzele VAT – jak one działają?

Firmy również wybierają taryfy ze względu na czas działalności. I tak taryfa C11 oznacza taryfę jednostrefową dla firm. C12a to dwustrefowa z tańszymi popołudniami, wieczorami. C12b oznacza tańsze noce. Na podobnej zasadzie działają C21, C22a, C22b oraz trójstrefowa C23 – te z kolei są przeznaczone na rynek średnich firm. Dla dużych firm istnieją taryfy zaczynające się od literek B i A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.