Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne

LPG w butlach: tanie, ekologiczne i wydajne źródło energii dla firm

Jednym z istotniejszych przełomów technologicznych ostatnich lat jest bez wątpienia zdecydowane poszerzenie spektrum zastosowań dla gazu LPG, który dopiero relatywnie niedawno zaczął być stosowany na masową skalę w różnych gałęziach przemysłu. Butle gazowe, tak popularne jeszcze kilkanaście lat temu jako źródło zasilania przede wszystkim dla domowych kuchenek gazowych, są obecnie używane w znacznie większej ilości miejsc (głównie w przemyśle), przy czym warto zauważyć, że w związku ze znaczącą rozbudową infrastruktury gazowej dla odbiorców indywidualnych butle z LPG są kupowane przede wszystkim przez firmy.

butle LPG
źródło: amerigas.pl

Popularne butle z gazem miały zbawienny wpływ na wysokość kosztów związanych z magazynowaniem towarów: dzięki możliwości zasilania wózków widłowych butlami LPG nie tylko zmniejszyły się koszty obsługi magazynów, ale również zdecydowanie wzrosła wygoda ich użytkowania – jeszcze niedawno aby zatankować wózek, trzeba było nim pojechać do dystrybutora z paliwem (lub dowieźć paliwo do magazynu, co z kolei wiązało się ze sporym ryzykiem oraz nie wszędzie było wskazane – np. w magazynach z żywnością). Proces ten był długotrwały, a co za tym idzie, wózek nie był wykorzystywany z maksymalną efektywnością, co pociągało za sobą wymierne straty.

 

Obecnie wymiana butli gazowej w wózku widłowym zajmuje około 2 minut, ponieważ coraz częściej butle takie są wyposażane w tak zwane szybkozłączki, umożliwiające błyskawiczne wpięcie i wypięcie butli. Dodatkowo dzięki specjalnej konstrukcji zaworu pobierającego fazę ciekłą  praktycznie cała zawartość butli jest zużywana do zasilania wózka (tego rodzaju butle gazowe oferuje między innymi Amerigas). Ponadto nowoczesne butle (kompozytowe lub ze specjalnych stopów stali o zwiększonej wytrzymałości) są zdecydowanie lżejsze od swoich starych odpowiedników i mogą ważyć od 40 do ponad 50% mniej niż tradycyjne butle stalowe (co również ma wpływ na wygodę użytkowania takiej butli).

Sprawdź również:  Czy urządzenia ubieralne są przyszłością smartfonów?

 

Pod względem ekologii LPG w zasadzie nie ma konkurencji: podczas spalania emituje zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż inne paliwa (50% mniej tlenku węgla, 40% mniej węglowodorów, 35% mniej tlenków azotu w porównaniu do benzyny), a ponadto jest bardzo łatwy w transporcie i przechowywaniu, jak też może być używany w wielu miejscach, gdzie inne paliwa byłyby niemożliwe bądź bardzo trudne do zastosowania (przykładowo podczas prac dekarskich na dużych wysokościach). Krótko mówiąc: LPG to paliwo przyszłości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.