Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne

Niskie bezrobocie – więcej pieniędzy w portfelach Polaków

Polityka będzie zapewne miała spory wpływ na inwestycje w roku 2017, biorąc pod uwagę zmianę rządów w USA, wybory we Francji i Niemczech, przegłosowany Brexit i inne wydarzenia. Dokłada się to do ogólnej niepewności co do wyników gospodarczych w krajach strefy euro, związanych z niekorzystnymi trendami co do wzrostu gospodarczego oraz bezrobocia. Warto jednak pamiętać, że takie wygłaszane przez ekspertów ogólniki nie dotyczą wszystkich krajów: w Niemczech bezrobocie jest teraz najniższe w historii, a sondaże nie wskazują, by jesienne wybory miały doprowadzić do dużych zmian politycznych. Pod względem bezrobocia, w świetnej kondycji jest również Polska. Według porównania z października 2016, nasz kraj zajmuje 7. miejsce w Unii Europejskiej pod względem bezrobocia – niższe jest tylko, kolejno, w Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, Malcie i w Holandii. Według danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce jest niższe o ponad 40% od średniej strefy euro oraz o ponad 30% od średniej całej Unii. Według metody Eurostatu, bezrobocie wynosi 5,7%. W Polsce obowiązuje nieco inna metoda mierzenia i bezrobocie wyniosło w październiku 8,2%. Bez względu na metodę, jest najniższe jak na razie w historii III RP. Jak daleko może posunąć się ten trend?

Świadczenia dla bezrobotnych. Źródło: Pixabay.com.
16 Świadczenia dla bezrobotnych. Źródło: Pixabay.com.

Z wypowiedzi wiceministra Stanisława Szweda wynika, że dalszy znaczący spadek bezrobocia może być trudny. 56% bezrobotnych bowiem to osoby pozostające od ponad roku bez pracy, często o niskich kwalifikacjach. Spora pozostaje różnica pomiędzy regionami, która wydaje się wynikać z kondycji rynku pracy w dużych miastach. Najniższy poziom bezrobocia panuje w województwach z najbogatszymi stolicami: wielkopolskim (5%), mazowieckim, małopolskim itd. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim stopa bezrobocia wynosi niemal 14%. Powiaty poznański, wrocławski czy warszawskie należą do tych o najniższej stopie bezrobocia, za to w wielu powiatach zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego czy mazowieckiego przekracza ona nawet 20%.

Sprawdź również:  Jak rynek prosumencki może zmienić strukturę dostarczania energii w Polsce?

Ogółem jednak, z miesiąca na miesiąc coraz mniej osób szuka informacji o tym, jak zdobyć świadczenia dla bezrobotnych (zobacz tutaj). Wyjątkiem będą być może osoby, którym te świadczenia zaczną przysługiwać w 2017 roku po raz pierwszy. W tej dość nielicznej grupie są opiekunowie niepełnosprawnych członków rodziny – ci, którzy otrzymywali świadczenia czy zasiłki związane z taką opieką. W razie śmierci krewnego, będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych. To jedyna większa zmiana w systemie. Waloryzacja, jak zawsze, nastąpi 1 czerwca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.