Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne

Nowa waluta Państwa Islamskiego

Złote i srebrne monety były kiedyś powszechnie używane na świecie, obecnie jednak monety bije się z różnych stopów metali, a szlachetnych kruszców, jeśli w ogóle, używa się do tworzenia jedynie egzemplarzy jubileuszowych i kolekcjonerskich. Okazuje się jednak, że nie wszędzie obowiązują takie zasady: nieuznawane na arenie międzynarodowej Państwo Islamskie ISIS zamierza wprowadzić swoją walutę, którą będą monety bite ze złota, srebra i miedzi. Monety złote mają w przeliczeniu na dolary mieć wartość 144 i 722 dolarów, srebrne: 9,4, 4,7 i 1 dolara, natomiast brązowe 6,5 i 13 centów.

stara arabska moneta ze złota
Do podobnej monety ma nawiązywać nowa waluta Państwa Islamskiego (źródło grafiki: Pinterest)

Wprowadzenie monet ze szlachetnych kruszców ma mieć raczej znaczenie symboliczne i odwoływać się do historii, a dokładnie czasów pierwszego kalifatu powstałego po śmierci proroka Mahometa w 632 roku. W założeniu waluta ta ma chronić opanowane przez Przywódców Państwa Islamskiego tereny, czyli część Iraku i Syrii, przed obcymi walutami. Obserwatorzy zastanawiają się jak wyglądał będzie kurs wymiany waluty i czy państwo ISIS stworzy może swój bank centralny. Najciekawszym pytaniem jednak jest to dotyczące źródła kruszcu, który zostanie wykorzystany do wybicia monet – przewiduje się, że źródła będą nielegalne, ponieważ ISIS w rzeczywistości jest najlepiej finansowaną organizacją terrorystyczną na świecie, która samodzielnie zdobywa środki na swoje funkcjonowanie, działa więc inaczej jak znana wszystkim Al-Kaida.

ISIS pozyskuje środki głównie z przemytu ropy naftowej, oszustw podatkowych i sprzedaży zrabowanych antyków. Prawdopodobnie majątek ISIS powiększa się każdego dnia o kolejne milion dolarów, nic więc dziwnego, że ludzie ci postanowili stworzyć walutę ze złota i srebra. Niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy waluta ta trafi już do obiegu, to zostanie kreatywnie wykorzystana przez społeczeństwo, które zechce odzyskać kruszec i wykorzystać go w innym celu – zamiast więc być w obiegu, będzie gromadzona, co z kolei może doprowadzić do wyczerpania zapasów metalu i zmiany samych monet, a konkretnie zredukowania zawartości metali szlachetnych. Rezultatem będzie więc zmniejszanie wartości monet i konieczność przejścia na walutę drukowaną, czyli taką, jaką posługują się wszystkie inne państwa, przed których wpływami tak bardzo pragnie się uchronić Państwo ISIS.

Sprawdź również:  Wprowadzenie bezpłatnych kont – czy przyniesie nam oszczędności?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.