Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie Oszczędzanie strategie inwestowania

Bitcoin najlepszą inwestycją?

Zapewne niewielu z nas wie, czym w ogóle jest bitcoin. Takim mianem określa się kryptowalutę, która została zaprojektowana w 2008 prawdopodobnie przez grupę ludzi ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Ogólnie rzecz biorąc jest to waluta cyfrowa oparta o prawa matematyczne, której nie może być więcej niż 21 milionów sztuk. Jest niezależna od kraju i ponadczasowa, nie posiada żadnego banku centralnego. Jest przesyłana poprzez Internet bezpośrednio do użytkowników.

Czy bitcoin zastąpi tradycyjne waluty? (źródło grafiki: Pinterest)
Czy bitcoin zastąpi tradycyjne waluty? (źródło grafiki: Pinterest)

Takie cyfrowe bitmonety zapisywane są na komputerze osobistym w formie „pliku portfela” lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem tego typu portfeli. Waluta ta używa zdecentralizowanej bazy danej, która rozprowadzona jest pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer (wszyscy hości mają takie same uprawnienia) do przechowywania transakcji oraz kryptografii, aby spełnić podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Bitwaluta to implementacja koncepcji cyberpunkowej kryptowaluty z 1998 roku. Jest nadal tak abstrakcyjnym tworem, że aż trudno uwierzyć, że w jakiś sposób została jednak wytworzona i funkcjonuje, mało tego – jest bardzo ceniona i poszukiwana, a nawet można ją już wypłacać z bankomatów i dokonywać nią płatności w punktach handlowo-usługowych. Nasuwa się więc pytanie: jak tę walutę zdobyć?

„Wydobywana” jest przez obróbkę zadań matematycznych, przez co proces upodabnia się do wydobywania złota. Prawdopodobieństwo otrzymania tej waluty zależy od stosunku ilości mocy obliczeniowej naszego komputera do wszystkich będących w sieci bitcoin. Dlatego też bitmonety są bardzo drogie. Obecny jej kurs to około 2800 zł! Niektóre kraje (jak na przykład Niemcy) uważają bitcoiny za legalną walutę, którą stosować można również w prywatnych transakcjach.

W Polsce z kolei wykopywanie bitmonet i obrót nimi nie narusza prawa, jednak Ministerstwo Finansów nie uznaje ich za walutę ani żaden inny instrument finansowy. Co ciekawe, w jednej z bydgoskich kawiarni jesteśmy w stanie zapłacić bitmonetami poprzez zeskanowanie kodu QR (kwadratowy kod graficzny) przez smartfon. Niezależnie jednak od wszystkiego ci, którzy wcześnie zainwestowali w sprzęt umożliwiający zdobywanie bitcoinów, w relatywnie krótkim czasie zdobyli całkiem pokaźne sumy w postaci elektronicznej waluty, której niezależność od kursów walut tradycyjnych stanowi jej największą siłę.

Sprawdź również:  Ciekawe pomysły na własny biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.