Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biuro

Normy dotyczące oświetlenia biurowego

Praca w biurze to praca przede wszystkim umysłowa. Pracownik biurowy angażuje swój umysł na rozwiązywanie pewnych problemów, ale też wytęża przez wiele godzin wzrok przy wypełnianiu różnych dokumentów ręcznie lub na komputerze. Stąd bardzo ważny jest rodzaj oświetlenia biurowego. Czym się kierować przy jego wyborze?

Oświetlenie na stanowisku pracy

Stanowisko pracy musi być dobrze oświetlone.
Stanowisko pracy musi być dobrze oświetlone.

Pracując w biurze, w 90% korzystamy ze zmysły wzroku. Odpowiednie oświetlenie daje nam ogromną wygodę widzenia. Dostrzegamy wtedy każdy szczegół, mamy pełną ostrość, a także nie czujemy się zmęczeni. Oświetlenie w miejscy pracy powinno więc być rozmieszczone równomiernie, nie powodując zbytnich kontrastów. Nie chodzi tu tylko o oświetlenie punktowe, skupione na naszym przedmiocie pracy, ale też wokół nas, w całym pomieszczeniu, gdyż co jakiś czas odrywamy wzrok od jednego punktu i patrzymy w różnych kierunkach. Absolutnie nie mogą występować zbytnie różnice luminacji w bliższym oraz dalszym otoczeniu wokół stanowiska pracy. Zgodnie z Ustawą każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie oświetlenie swojemu pracownikowi biurowemu.

Natężenie światła

Natężenie oświetlenia nie tyle ma związek z samym źródłem światła, lecz jasnością oświetlenia całego pomieszczenia. Odpowiednie natężenie zależy od wielu czynników, między innymi: ilości oraz wielkości okien w danym pomieszczeniu, kolorystyki wnętrz (im jaśniejsze, tym lepiej), sposobu ustawienia mebli oraz parametrów źródeł światła. Odnośnie miejsc pracy, można znaleźć bardzo szczegółowe wytyczne, jakie powinno się znaleźć oświetlenie i o jakim natężeniu w poszczególnych warunkach. Każdy pracownik biurowy ma prawo je poznać i egzekwować od swojego pracodawcy. Chodzi w końcu o jego, bądź co bądź, narzędzie do pracy, czyli wzrok, którego utrata znacznie obniży jego efektywność w pracy, a może nawet sprawić, że stanie się niezdolny do jej wykonywania.

Sprawdź również:  Inwestowanie w kapitał ludzki - opłacalne czy nie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.