Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

fotel biurowy vip
Biuro

Nowoczesne fotele do biura i mieszkania

Parafrazując znane powiedzenie o tym, że jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, można powiedzieć – jak sobie wybierzesz, tak posiedzisz. Niestety siedzimy dużo, długo, niekoniecznie wygodnie, a nie jest to pozycja zdrowa i komfortowa dla kręgosłupa. Dlatego kupując fotel biurowy, do gabinetu czy do salonu, należy zainwestować i czas i fundusze. Odpowiedni fotel w biurze, przy komputerze, w salonie i przed telewizorem to gwarancja ergonomicznej i zdrowej pozycji. Po kilku godzinach codziennej pracy docenimy przemyślany zakup, tak samo jak boleśnie odczujemy wybór fotela, który nie jest wygodny i dostosowany do pełnego etatu przy biurku.

Jak wybrać komfortowy fotel biurowe

Tak naprawdę w pracy biurowej najistotniejsze są kompetencję, wiedza i… odpowiedni fotel. Pozycja siedząca jest statyczna i wymusza odmienne ułożenie segmentów ciała w stosunku do pozycji stojącej. Ponadto generuje ogromne obciążenia na kręgosłup lędźwiowy, szczególnie, kiedy siedzi się bez odpowiedniego podparcia. Z tych powodów, jeżeli siedzimy w pracy, bardzo ważne są przerwy i aktywność oraz dobrze dopasowany fotel biurowy.

Jego przewaga nad krzesłem to przede wszystkim obszerne siedzisko oraz szersze oparcie, a także podłokietniki, możliwość różnych regulacji. Oczywiście wybierając fotel zwracamy uwagę na wzornictwo, zwłaszcza, że nowoczesne modele mogą być naprawdę oryginalne i designerskie. Kluczowe znaczenie ma jednak ergonomia i tu należy brać pod uwagę:

 • wysokość – najlepiej jeśli reguluje się wysokość siedziska do wzrostu – nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90°,
 • podłokietniki, które zapewniają podparcie zarówno w czasie pracy, jak i podczas przerwy (optymalnie – z możliwością regulacji),
 • oparcie – profilowane do kształtu kręgosłupa, z regulowanym podparciem lędźwiowym, doskonałym rozwiązaniem jest fotel biurowy z odchylanym oparciem,
 • wentylacja – naturalną skóra i tkaniny zapewniają wentylację, przy innych tworzywach sprawdzą się otwory wentylacyjne,
 • podnóżek – wbrew pozorom fotel z podnóżkiem to rozwiązanie idealne do biura, zapewnia relaksującą pozycję, docenianą zwłaszcza w czasie przerwy w pracy,
 • siedzisko – miękkie, o odpowiedniej głębokości (do masy ciała, wzrostu, pozycji w czasie pracy).

Fotele biurowe obrotowena kółkach to kolejny dobry patent, szczególnie w większym pomieszczeniu, przy dużym biurku. Zwracamy tu uwagę na stabilność kółek.

Stylowy fotel biurowy

fotel biurowy vipSpecyfika tego mebla polega na tym, że pełni nie tylko czysto użytkową funkcję. Nowoczesne fotele biurowe to istotna część aranżacji i wizytówka biura lub gabinetu, a zatem muszą się odpowiednio prezentować. Klasyką gatunku są skórzane fotele, które wcale nie powinny być nudne. Mogą mieć różne kolory, formy, kształty. Od eleganckich foteli na miarę gabinetu prezesa, po designerskie, awangardowe – idealne do wnętrz o różnej stylistyce – surowych, minimalistycznych czy kolorowych biur projektowych i agencji reklamowych itp.

Oczywiście fotele mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z wełny, weluru, skóry ekologicznej, syntetycznych tworzyw, a nawet z kaszmiru. Na uwagę zasługują też praktyczne obrotowe, kolorowe fotele, które doskonale wkomponują się w aranżację wnętrza albo stanowią wyrazisty, barwny akcent.

Wypoczynkowa dekoracja – fotel do salonu

Fotel w salonie ma być komfortowy i ma się odpowiednio prezentować. Podobnie jak w przypadku mebla biurowego, bierzemy pod uwagę pewne kryteria, ale wymagania są nieco inne:

 • Wymiary fotela – metraż ma znaczenie, ale najważniejsze są gabaryty użytkownika i nastawienie na komfort. Tak naprawdę najwygodniejsze są te okazałe modele, a optymalne wymiary to siedzisko o głębokości 58 cm i szerokości 50 cm
 • Wysokość oparcia i siedziska powinna zapewniać komfort (dopasowujemy do wzrostu) siedzenia i wstawania z fotela
 • Fotel z podnóżkiem w salonie to doskonały pomysł – relaks z wygodnie ułożonymi, wyprostowanymi nogami to najlepsza pozycja dla kręgosłupa i układu krążenia
 • Wyprofilowane siedzisko i oparcie – dopasowane indywidualnie do preferencji, masy ciała i wzrostu. Niektórzy lubią wręcz zatopić się w objęciach fotela, inni wolą stabilniejsze, twardsze siedzisko i podparcie. Kluczowe znaczenie mają tu subiektywne odczucia, ergonomiczna pozycja i odciążenie kręgosłupa
 • Tapicerka i wypełnienie również wpływają na komfort siedzenia. Nowoczesne fotele do salonu mają dziś wewnątrz np. wysokiej jakości pianki, sprężyny, są więc wygodne, elastyczne i nie odkształcają się. Rodzaj obicia wpływa na trwałość mebla oraz komfortową eksploatację (np. praktyczne i eleganckie naturalne skóry).

Fotel jako element aranżacji salonu

fotel jajoWiemy już, że wygodny, dobrze dobrany fotel to wręcz nieodzowny mebel w salonie. Poza jego czysto użytkową stroną (relaks, odpoczynek, komfort podczas lektury itp.), jest to bardzo efektowny element wystroju. Różnorodność, jaką oferuje sklep Altavola Design, pozwala dobrać mebel do każdej aranżacji.

Znajdziemy tu zarówno eleganckie skórzane fotele, jak chociażby ponadczasowy Kubik inspirowany projektem Le Corbusier z 1928r., jak i kolorowe fotele Jajo, zaprojektowane w 1958 roku przez Arne Jacobsena. Ten model sprawdza się w salonie i w gabinecie, można wybrać opcję z podnóżkiem, posiada wygodną funkcję kołyski. Sklep Altavola Design ma w swojej ofercie kultowe fotele Egg w różnych kolorach, ze skóry naturalnej, ekologicznej, wełny, kaszmiru i w futurystycznej odsłonie z aluminium.

Klasycznym fotelem do salonu jest również tzw. uszak, w którym można wygodne zasiąść, oprzeć głowę, ręce, a w wariancie z podnóżkiem także komfortowo wyprostować nogi. Klasyka nie oznacza wcale nudy, co widać chociażby na przykładzie fotela Contour. Fotel może także stanowić prawdziwą ozdobę salonu. Designerskie, zabawne czy awangardowe projekty doskonale sprawdzają się w takich aranżacjach. Bez wątpienia USTA – fotel inspirowany słynnym KISS BOCCA, będzie najbardziej wyrazistym elementem każdego salonu, podobnie jak przypominający jajko fotel Ovalia Chair.

Niezależnie od tego czy wybieramy fotel do salonu czy też mebel do gabinetu, kluczowe znaczenie mają ergonomia, komfort i jakość. Zarówno praktyczne fotele obrotowe do biur, jak i te wypoczynkowe, powinny zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Coraz częściej wygodne fotele z podnóżkiem znajdują zastosowanie również w przestrzeniach biurowych, szczególnie, jeśli spędza się w nich cały dzień. Design, wzornictwo, forma, kolor to kolejny, nie mniej istotny aspekt. Biuro i salon są swoistą wizytówką domu albo firmy. Dlatego zwracamy także uwagę na oryginalny i adekwatny do aranżacji projekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.