Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes

Najczęstsze błędy popełniane podczas pisania CV

Dobre CV to swego rodzaju wizytówka.
Dobre CV to swego rodzaju wizytówka.

Finanse i biznes dotyczą także osób, które poszukują pracy. Aby dostać się na rozmowę kwalifikacyjną, wcześniej zwykle rozsyłamy swoje Curriculum Vitae (CV), czyli życiorys zawodowy do miejsc, w których jesteśmy zainteresowani podjęciem pracy. Na podstawie tego dokumentu pracodawca może zdecydować, by zaprosić nas na taką rozmowę. Warto więc wiedzieć, jakich błędów unikać przy pisaniu CV, aby nie zamknąć sobie drogi do kariery przez nieprawidłowo sporządzony życiorys zawodowy.

Tego nie pisz w CV!

1. Oczywiście na początek trzeba wspomnieć o błędach ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych. Jest nie do pomyślenia, by takowe znalazły się w CV. Na szczęście w dobie komputerów możemy liczyć na inteligentny program do pisania, który automatycznie poprawi za nas błędy i pozwoli stworzyć nam przejrzysty i schludny dokument.
2. Kolejna sprawa to wybór zdjęcia. Dzisiaj nie wysyła się CV bez zdjęć, gdyż zwykle lądują one od razu w koszu. Zdjęcie powinno być wyraźne i najlepiej takie, które mamy w dowodzie czy paszporcie. Niedopuszczalne jest ustawianie zdjęć z wakacji, imprezy czy też w wyzywającym stroju, makijażu bądź pozie. To nie świadczyłoby o nas dobrze.
3. CV nie powinno też być za długie i przesadnie naszpikowane informacjami o naszych osiągnięciach. Ich zbyt długa lista mogłaby znudzić pracodawcę, a także wywołać wrażenie, że nieco koloryzujemy fakty, by tylko dostać posadę.
4. Nasze CV powinno też być pisane językiem zrozumiałym dla pracodawcy, unikajmy więc skrótów czy wyrażeń żargonowych.
5. Unikajmy wpisywania w CV wszystkich swoich dotychczasowych miejsc pracy, przebytych kursów i umiejętności, zwłaszcza, jeśli jest ich wiele i są różnorodne. Zamiast tego skupmy się tylko na tych, które będą interesować pracodawcę w danej firmie na danym stanowisku.

Porządne CV warunkiem sukcesu

Pisząc CV, pamiętajmy, że to dokument budujący o nas pierwsze wrażenie, zanim jeszcze staniemy twarzą w twarz z potencjalnym pracodawcą. Zadbajmy więc o to, by był godną wizytówką i rzeczywiście pomógł nam znaleźć dobrą i satysfakcjonującą pracę.

Sprawdź również:  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.