Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

wiadomości finansowe

Rodzaje i formy indywidualnej działalności gospodarczej wg PKD

Polska Klasyfikacja Działalności, córka Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej NACE, od wielu lat uparcie klasyfikuje to, co na polu gospodarczym jest rozgrywane, za pomocą pięciopoziomowej skali. Żeby sobie nikt nie myślał, że robi coś, czego Wielki Brat nie dałby rady sklasyfikować. Generalnie sprawa jest prosta. Przydługa i mało ekscytująca, ale nietrudna.  Działalność jest podzielona na 21 sekcji, w których wyróżnia się działy (w sumie 88). Te następnie rozgałęziają się na grupy, których jest 272 i które dzielą się na klasy (615) a następnie podklasy (654). Wynika z tego pięcioznakowy kod PKD, który określa każdą działalność. Tabelę z dokładnie wyszczególnionymi rodzajami działalności w wyżej wymienionym podziale można znaleźć na stronie internetowej www.stat.gov.pl.

Schody zaczynają się, gdy śmiała osoba fizyczna postanowi założyć sobie indywidualną działalność gospodarczą. Niby mamy wolny kraj, jednak przedsiębiorca będący osobą fizyczną nie może wybrać dowolnego kodu. W jakimś stopniu jest to zrozumiałe. Państwo zabezpiecza się przez sytuacją, kiedy to jedna osoba chciałaby się porwać z motyką na słońce i osobiście wykonywać pracę, do której potrzeba tabunu ludzi i jeszcze większego tabunu kapitału lub nadzoru państwa.

Przedsiębiorcy nie wolno próbować rozdwoić, rozmnożyć się w celu spełnienia wymagań wykonywania danej pracy. Tak więc indywidualnie działająca osoba fizyczna nie może założyć sobie szkoły wyższej, organizacji religijnej, straży pożarnej, wojska, sądu, funduszu emerytalnego, organizacji politycznej ani banku centralnego. Indywidualnie nie można również prowadzić gospodarstwa domowego, które produkuje albo świadczy usługi na własne potrzeby. Żeby sobie przedsiębiorca nie myślał, że może ot tak zostać rolnikiem! Stąd ograniczenia w sekcji A obejmującej rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. W pojedynkę nie można uprawiać całej masy roślin, w tym ryżu, tytoniu, ani też hodować wielu gatunków zwierząt, na przykład wielbłądów, koni, kóz ani nawet bydła mlecznego.

Sprawdź również:  Na czym polegają aukcje internetowe?

Cóż, nie pozostaje nic innego, jak zapoznanie się ze szczegółowym wykazem kodów PKD zastrzeżonych dla przedsiębiorców osób fizycznych i uwzględnienie go przed zarejestrowaniem działalności. Pocieszające jest, że jeżeli się człowiek pomyli i przy rejestracji działalności poda nieodpowiedni kod, to dopóki naprawdę nie zacznie bezprawnie hodować jakichś owieczek, nie grożą mu śmiertelne sankcje i sprawa jest do wyprostowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.