Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Karty płatnicze

Czy PayPass jest bezpieczny?

Dzisiaj większość kart płatniczych wydawanych przez MasterCard funkcję PayPass, która umożliwia dokonywanie transakcji bezstykowych. Jest to przede wszystkim wygodne rozwiązanie: jeśli tylko terminal na to pozwala, za niewielkie zakupy (do 50 zł) można błyskawicznie zapłacić tylko przykładając kartę do czytnika, bez konieczności autoryzowania transakcji PIN-em lub podpisem. PayPass jest jednak dość kontrowersyjny, a wielu jego przeciwników ostrzega przed ryzykiem skopiowania karty.

Wbrew pozorom, technologia PayPass nie jest ryzykowna. Owszem, chip RFID sprawia, że częściowe klonowanie karty jest możliwe – ale wyłącznie z naprawdę bliskiej odległości. Bardzo dokładnie wszystkie kwestie bezpieczeństwa oraz opis jest dostępny tu: karta zbliżeniowa Citi

Chip jest jednak zabezpieczony przed bezpośrednim klonowaniem: nie można uzyskać kluczy szyfrujących, nie da się więc skopiować wszystkich danych niezbędnych do przeprowadzenia transakcji. Jeśli wciąż nie mamy zaufania do PayPassa, zaopatrzmy się w specjalne etui dodatkowo chroniące kartę.

Sprawdź również:  izzyKonto w mBanku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.