Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Finanse Kredyty Pożyczki

Jak traci się zdolność kredytową i jakie są konsekwencje?

System oceny zdolności kredytowej nie jest w Polsce tak zunifikowany i jednoznaczny, jak w niektórych krajach, ale ogólne mechanizmy w przypadku i wielkich kredytów hipotecznych, i małego zakupu telewizora na raty pozostają oczywiście podobne – jeśli posiadamy odpowiednie źródło dochodu, to bank czy inna instytucja finansowa zapewne uznają, że nie jest ryzykiem pożyczanie nam pieniędzy. Bazy danych takich instytucji jak Bank Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestru Dłużników mają znaczenie dla przeciętnego obywatela, jako że pożyczka dla zadłużonych nie jest tak łatwa do otrzymania.

Pożyczka bez BIK i KDR. Źródło: Pixabay.com.
Pożyczka bez BIK i KDR. Źródło: Pixabay.com.

Na rynku hipotecznym zauważyć można znaczące różnice w zdolności kredytowej Polaków z racji tego, że nawet pozornie niewielka różnica „procentów” w perspektywie 30 lat oznacza dużą różnicę w całkowitej kwocie. Przeciętna rodzina zarabiająca 5 tys. zł netto (często brana jako przykład do porównywania zmian zdolności kredytowej) w ciągu ostatnich lat mogła czasami wziąć kredyt na maksymalnie 300 tys. zł (na początku 2009 roku), by parę lat później ta kwota wynosiła już ponad 460 tys. zł (wiosną 2015). W ostatnim czasie kwota ta raczej spada i w 2016 roku wyniosła ok. 380 tys. zł. Oczywiście wynika to głównie z cen pożyczek, które w przypadku kredytów tak dużych i długotrwałych widać najwyraźniej. Banki przyznając kredyty hipoteczne oczywiście wymagają sporo: stabilność pracy i wysokie zarobki są oczywiście mocnymi punktami, z którymi trudno dyskutować.

W codziennym życiu większa ilość osób obawia się o możliwą utratę płynności finansowej co do zaspokojenia podstawowych potrzeb, a i w takim celu sięga się najczęściej po krótkoterminowe pożyczki. Pożyczka bez BIK to specyficzny obszar rynku, dlatego zazwyczaj skorzystamy na ilości opcji, jeśli nasz „scoring BIK” – ocena zdolności kredytowej przez tę instytucję – będzie na pozytywnym poziomie. Scoring zależy przede wszystkim od tego, jak spłacaliśmy dotychczasowe kredyty. Opóźnienia oznaczają obniżenie wyniku: im ich więcej, im są dłuższe i im większe kwoty niespłacone, tym gorzej wypadamy w oczach tego systemu.

Sprawdź również:  W której branży działają najbardziej wpływowe firmy w Europie?

Ponieważ wiele osób posiada nieregularne dochody czy też nie pracuje na umowie o pracę i nie może łatwo udowodnić swoich wpływów, na rynku w reakcji na to pojawiają się liczne oferty takie jak pożyczka bez BIK i KRD (więcej o tym można przeczytać w artykule: Pożyczka bez zaświadczeń). Dbając o spłatę zadłużeń i pozytywną pozycję w systemach warto więc przy okazji pamiętać, że istnieją inne możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.