Jak poinformowały media w drugiej połowie października, złoty stał się najsłabszy od 9 miesięcy. Sytuacja oczywiście lekko zmienia się z dnia na dzień, ale ogólnie kurs waluty jest niski – w chwili pisania tego tekstu, euro stało po 4,27, dolar – 3,90, frank – 3,94, a funt – 5,95. Wystarczy spojrzeć na podobne tabelki sprzed roku, by zauważyć, jak wiele się zmieniło. Najbardziej stabilny jest w tym wypadku kurs euro do złotego, ponieważ waluta unijna również w tym okresie słabnie. Jednakże kurs innych walut wyraźnie wzrósł. Jest to oczywiście powód do niepokoju dla frankowiczów, którzy nadal mogą obawiać się o swój majątek w postaci hipoteki. Ale jakie są inne skutki słabego złotego?
Podstawowy skutek to oczywiście wyższe ceny za to, co kupujemy za granicą. Chodzi więc o wszelkie produkty importowane, ceny paliw itp. Łatwo też się domyślić, że zwiększa to ceny pobytu zagranicą dla tych, którzy zarabiają w Polsce, a wyjeżdżają np. na wakacje. Takie oczywiste założenie działa też w drugą stronę. Tak więc na słabym złotym zyskują eksporterzy. Oczywiście musimy założyć, że ci, którzy nie sprowadzają surowców z zagranicy. Niski kurs złotego powinniśmy wiązać z szansą dla firm, które produkują korzystając z surowców polskich, np. miedź, szkło, produkty rolne. Analogicznie też prawdopodobnie świetny rok zalicza branża turystyczna, ponieważ turysta mający zamiar wydać w Polsce np. 100 dolarów, przyniesie de facto więcej złotówek. Pamiętajmy jednak – choć złoty słabnie, to całkiem podobnie wygląda ostatnio kurs euro (rok temu na początku listopada było to 4,22, a więc blisko obecnej sytuacji), a więc wszystko, co dotyczy relacji z Niemcami, Francją, Słowacją itp. nie jest objęte tymi regułami. Tak samo nie zmienia się relatywna wartość dotacji unijnych. Mówimy oczywiście o zmianach ostatniego roku, ponieważ ogólny trend na pewno jest spadkowy dla złotego – jak pamiętamy, kilka lat temu euro stało poniżej 4 zł.
Dla tych, którzy inwestowali zagranicą, ostatni okres na pewno jest całkiem zyskowny. Łatwo policzyć, że właściciele obligacji w obcych walutach mogą zaliczyć bardzo korzystny rok. Warto jednak pamiętać, że jak wszystkie wymienione tu efekty – to może się odwrócić i zaszkodzić, gdy kurs złotego zacznie kiedyś w końcu rosnąć. Bez wątpienia niepewność dodaje ryzyka do inwestycji, a niepewność ta wiąże się oczywiście ze zmianą rządu, która stała się coraz bardziej prawdopodobna w tym roku, a wreszcie teraz stała się faktem, po 8 latach względnie stałego rządu PO. Świat na razie raczej jeszcze nie jest pewny, jakich zmian oczekiwać po nowym rządzie – inwestując warto pamiętać, że kursy mogą zacząć znacząco się zmieniać, i nie jest pewne, w którą stronę.