Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes legendy biznesu

Legenda polskiej gospodarki – Jan Kulczyk

Nieżyjący od 2015 roku Jan Kulczyk jest dla wielu  biznesmenów punktem odniesienia, inspiracją do działania oraz legendą polskiej gospodarki.  Był to wszechstronny przedsiębiorca i inwestor. Właściciel Kulczyk Holding oraz Kulczyk Investments. Przez wiele lat uchodził za najbogatszego Polaka w kraju. Jego majątek wynosił 3,5 mld dolarów w 2013 roku. Według Forbes w rankingu światowym miliarderów zajmował wysokiej miejsce i był najwyżej uplasowanym Polakiem na tej liście. Jan Kulczyk jest dla Polaków jak Steve Jobs dla Amerykanów.

Jan kulczyk
źródło: http://www.wiadomosci24.pl

Biznes w dobrym czasie i dobrym miejscu

Jednym z pierwszych przedsiębiorstw w Polsce, które powstały po II wojnie światowej było Interkulpol – firma założona przez Jana Kulczyka za pieniądze, które otrzymał od ojca. W latach 80. XX wieku ten nieżyjący biznesmen współpracował z ówczesnym wiceministrem handlu wewnętrznego – Andrzejem Malinowskim oraz zasiadał w radzie nadzorczej w firmie polonijnej. To były jego początki. Od 1988 roku został delerem Volskwagena w Polsce – dostarczał samochody dla policji i UOP. W 1991 roku zarejestrował swoją spółkę akcyjną Kulczyk Holding, która realizowała inwestycje w Telekomunikacji Polskiej, Polskiej Telefonii Cyfrowej, TUiT Warta SA oraz PKN Orlen.  Jan Kulczyk rozwijał swój  biznes w trudnych czasach transformacji ustrojowej.  Okres ten był dla biznesmana również ogromną szansą na zbudowanie swojego przedsiębiorstwa, gdy stopniowo wycofywały się te, które były stricte państwowe.  Koncentrował się na wielkich prywatyzacjach i to dało mu ogromny start.

Biznes na arenie międzynarodowej

W 2005 roku Jan Kulczyk wyjechał do Londynu, by stamtąd rozpocząć międzynarodowe inwestycje. W tym czasie założyć dom inwestycyjny Kulczyk Investments i zaczął lokować pieniądze w najbardziej wówczas opłacalne branże gospodarki, takie jak: złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, nieruchomości, energetykę i browarnictwo. Miał udziały w wielu firmach na świecie, m.in. w Nigerii, Kolumbii, Peru, Ukrainie, Tunezji i Rumunii. Kulczyk Investments stworzył pierwszą polską grupę energetyczną o zasięgu międzynarodowym w obszarze wytwarzania odnawialnych źródeł energii oraz obrotu energią elektryczną.

Sprawdź również:  Czym zajmuje się dom mediowy?

Niezależnie od kontrowersji pojawiających się na temat Jana Kulczyka ( m.in. dotyczących PKN Orlen) oraz sympatii i antypatii polityków, biznesmen ten jest legendarną postacią polskiej gospodarki, która zasługuje na uwagę, choćby dlatego, że nie zawahał się inwestować pieniądze na całym świecie, nawet w krajach afrykańskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.