Bez wątpienia każdemu z nas zależy na tym, by mieć zapewnioną bezpieczną przyszłość. Dla osób pracujących i posiadających rodzinę wiąże się to przede wszystkim z dobrą emeryturą, którą będą mogli pobierać oni lub ich bliscy, gdy nie będą już zdolni do pracy. Z tego względu sporo osób decyduje się na otworzenie funduszu emerytalnego, na który wpłacają różne sumy pieniężne, mające być później formą dodatkowej, prywatnej emerytury. Mając taki fundusz emerytalny, bez wątpienia każdy z nas chciałby wiedzieć jaką stopę zwrotu wypracował fundusz przez określony czas.
Fundusz emerytalny i stopa zwrotu
Czym jest wspomniana stopa zwrotu (sprawdź) w funduszu emerytalnym? Jest to zysk wyrażony w procentach, jaki w danym czasie udało się wypracować przez nasz fundusz. Dzięki temu łatwiej ustalić, jaka jest skuteczność funduszu, a co za tym idzie, czy opłaca nam się prowadzenie go. Jeżeli na przykład stopa zwrotu wynosi 10%, oznacza to, iż z zainwestowanego 1.000 złotych możemy spodziewać się zwrotu w wysokości 100 złotych. Każde OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny) ma obowiązek w marcu i wrześniu opublikować informacje o stopach zwrotu z ostatnich trzech lat. To pozwala nam sprawdzić, jak funkcjonuje nasz fundusz oraz określić, jakiego zysku możemy oczekiwać.
Dlaczego warto na bieżąco sprawdzać te informacje? Gdyż jest to jedna z najprostszych metod porównania opłacalności naszego funduszu emerytalnego z propozycją innej instytucji, znacznie bardziej ułatwia też planowanie. Dzięki temu możemy wybrać taki fundusz emerytalny, który będzie nam odpowiadał, jeśli chodzi o skuteczność i zysk.
Dlaczego warto wybrać OFE?
Otwarty Fundusz Emerytalny to dobry sposób na zapewnienie sobie godziwej emerytury. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że po zakończeniu swojej kariery zawodowej będziemy mieć z czego żyć, a w razie naszej śmierci, emeryturę będą mogli pobierać nasi bliscy upoważnieni do tego przez nas. Ponadto wpłaty na taki fundusz emerytalny są dowolnej wysokości, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni miesiąc w miesiąc do niego dopłacać tej samej kwoty – wpłacamy tyle, na ile akurat nas stać. To naprawdę dobre i rozsądne rozwiązanie.