Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie strategie inwestowania

Stare sprzęty elektryczne – czy mogą mieć wartość kolekcjonerską?

Dyskietki, kasety VHS i magnetofonowe, telefony stacjonarne – to tylko kilka sprzętów, które z powodu postępu w dostępie do nowych technologii stały się nieco „przeterminowane” i wychodzą z masowego użytku. Jednak tego typu produkty nie powinny być od razu klasyfikowane jako „bezwartościowe”, bo nie zawsze tak jest. Inwestowanie w przedmioty oczywiście nie zawsze jest opłacalne – wystarczy przypomnieć obsesję na punkcie „Bean Babies” w latach 90. w Stanach Zjednoczonych, gdy miliony uznały, że warto je kupić, bo jako obiekt kolekcjonerski będą z czasem rosnąć w wartość. Rynek jednak tak nie działa – ponieważ wiele osób posiadało Bean Babies, a nikt ich nie chciał (nie były ładne czy przydatne), ich wartość pozostała niska. Jednak niektóre obiekty zyskują opinię „retro” i choćby wchodziły w niszę, wiele osób jest w stanie za nie zapłacić – czy będą to np. zapalniczki Zippo, ubrania czy odpowiedniej jakości porcelanowe figurki. Czy sprzęty elektryczne mogą zyskać podobny status?

Źródło: pixabay.com.
Źródło: pixabay.com.

Dyskietki nie są opłacalne w sensie pojemności – pendrive’y potrafią zaoferować już niemal tysiąckrotnie większą ilość miejsca na dane w cenie jednej dyskietki. Ponieważ dyskietki 3,5 cala były produkowane masowo, ich wartość pewnie znacząco nie wzrośnie. Jednak ponieważ wychodzą z produkcji, można liczyć i na to. Ich zastosowania można naszym zdaniem szukać prędzej w estetyce i nostalgii, albo w użytym materiale – niektórzy robią z nich podstawki pod piwo albo przybory kuchenne, warte oczywiście znacznie więcej, niż dyskietka. Warto też sprawdzić, ile kosztują w punktach recyklingu, bo czasami cena jest całkiem atrakcyjna, o ile możemy zdobyć dyskietki na jakiejś wyprzedaży.

Telefony stacjonarne często są traktowane jako przeżytek i młodzi Polacy zazwyczaj je ignorują, ponieważ do nich przywykli, ale z reguły nie muszą ich używać. Wartości jako gadżetu nabiorą raczej wtedy, gdy staną się obiektem rzadkim. Prawdopodobnie jednak nie dotyczy to wszystkich telefonów, ale tych, które posiadają wartość estetyczną. Niektóre trendy designu sprzed dekad okazują się całkiem doceniane w dzisiejszych czasach – udana inwestycja polega oczywiście na pewnej znajomości tematu, by wiedzieć, które. Z racji na większy rozmiar, telefony przewodowe pozwalają na więcej designerom, a pod względem techniki nie ma problemu, by sporządzić telefon stacjonarny na kartę sim, który będzie mógł być używany w firmie czy w domu. Banki czy fabryki może będą kierować się tylko ceną, ale np. bary mogą być zainteresowane kupieniem takiego telefonu w cenie znacznie wyższej, niż taka, za jaką go znajdziemy na domowej wyprzedaży.

Sprawdź również:  Czy warto inwestować w okresie wakacji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.