Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

emerytura Inwestycje w przyszłość

II filar

II filar opiera się na systemie kapitałowym i udział w nim jest obowiązkowy. Tworzą go Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), zarządzane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE).

II filar daje możliwość uzbierania odpowiednio wysokiego kapitału tylko dla osób, które będą odpowiednio długo jego aktywnymi uczestnikami, co oznacza, że będą prze długi czas gromadzić składki w OFE. W przeciwieństwie do środków gromadzonych w ramach I filaru, kapitał w OFE to rzeczywiste pieniądze, które stanowić będą emeryturę. Ważne jest, że pieniądze pochodzące z II filaru podlegają dziedziczeniu.

Funkcjonowanie II filaru polega przede wszystkim na gromadzeniu i inwestowaniu składek członków OFE. Część składki, jaka pobierana jest co miesiąc przez ZUS przekazywana jest na Twoje indywidualne konto w OFE. Wszystkie środki zgromadzone przez Ciebie na rachunku w funduszu emerytalnym pochodzić będą z kolejnych wpłat, a także osiągniętych zysków. Biorąc pod uwagę fakt, że zarządzaniem pieniędzmi gromadzonymi w OFE zajmuje się PTE, Twoja przyszła emerytura zależeć będzie od tego, jaki zysk wypracuje Powszechne Towarzystwo Emerytalne.

Sprawdź również:  Rząd planuje zmiany w OFE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.