Trudne czasy i niepewna sytuacja banków oraz nieprzyjemne wspomnienia związane z największą polska aferą finansową XXI wieku – Amber Gold – spowodowały, że zaczynamy dokładniej zastanawiać się komu powierzyć nasze oszczędności. Poczucie niepewności sprawia, że szukając idealnej oferty coraz częściej zamiast tej najkorzystniejszej wybieramy tą najpewniejszą, a jednym z najpewniejszych sposobów na bezpieczne oszczędzanie z całą pewnością są – obligacje skarbowe.
Obligacje podobnie jak akcje są papierami wartościowymi, nie dają jednak kupującemu żadnych uprawnień. Obligacje skarbowe sprzedawane są przez państwo, aby sfinansować deficyt budżetowy, a ich odbiorcą może być każdy. Możemy je nabyć na dwa, trzy, cztery lub dziesięć lat. Na koniec ustalonego okresu emitent zobowiązany jest odkupić od nas obligację wraz z określonymi wcześniej odsetkami.
Source: ohmythatsawesome.com via Convenient Gadgets on Pinterest
Oprocentowanie
Cena sprzedaży obligacji jest niezmienna i wynosi 100 złotych. Oprocentowanie obligacji jest uzależnione od ich terminu zapadalności. Od 1 marca 2013 roku wysokość oprocentowania jest następująca:
- obligacje dwuletnie oszczędnościowe – 3,5 % w skali roku,
- obligacje trzyletnie oszczędnościowe – 4 % w stosunku rocznym, w pierwszym 6 miesięcznym okresie odsetkowym,
- obligacje czteroletnie indeksowane oszczędnościowe – 4,5 % w skali roku w pierwszym okresie odsetkowym,
- obligacje emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe – 5 % w stosunku rocznym w pierwszym okresie odsetkowym.
Zysk z obligacji obciążony jest podatkiem od dochodów kapitałowych (chyba, że kupujemy je w ramach indywidualnego konta emerytalnego), dlatego nie można powiedzieć, że jest to bardzo intratna inwestycja. Jest to jednak dobry sposób na regularne oszczędzanie, szczególnie jeżeli inwestując w obligację odkładamy na przyszłą emeryturę.
Z obligacji możemy zrezygnować przed upływem umownego okresu, wiąże się to jednak ze stratą części odsetek, dlatego popularnym sposobem na zbycie obligacji bez utraty odsetek jest ich emisja na giełdzie. Chętnych znajdzie się sporo, a my nie stracimy zysku z odsetek. W Polsce obligację skarbowe sprzedaje bank PKO BP.