Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne Inwestycje w przyszłość

Łódź – nowe kierunki rozwoju

Pojęcie „reindustrializacji” zyskuje coraz większą popularność w dyskusjach na temat rozwoju miast. Dawne ośrodki przemysłowe, które przeżyły załamanie w latach agresywnego kapitalizmu lub zostały zrujnowane przez kryzys spekulacji bankowych, szukają nowych możliwości rozwoju. Nigdzie indziej w Polsce nie jest to widoczne jak w przypadku Łodzi – miasta, które budzi się z letargu.

mieszkania w łodzi
Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi – źr. zdj. Wikipedia

Miasto Włókniarzy przez lata cieszyło się, delikatnie rzecz ujmując, nieciekawą opinią. Kamienice z zaniedbanymi podwórkami, powolna degrengolada ulicy Piotrkowskiej i kolejne upadki wielkich zakładów – perspektywy dla mieszkańców odmalowywały się w coraz ciemniejszych barwach. Efektem był zauważalny spadek ludności. W 1988 roku miasto zamieszkiwało 854 tys. ludzi, czyniąc je drugim najludniejszym miastem Polski. W 2014 Łódź miała tylko 707 tys. mieszkańców, ustępując o 53 tysięcy Krakowowi.

Na szczęście karta zaczęła się odwracać. Ostatnie lata to powolny powrót dużych zakładów produkcyjnych na teren specjalnej strefy ekonomicznej. Co prawda w większości oferują zarobki na poziomie minimalnej płacy, jednak w ślad za nimi widzimy także zainteresowanie przedsiębiorstw skupiających się nie tylko na składaniu elementów i instalacji, lecz także tworzenia złożonych produktów. W ślad za nimi idzie rosnąca popularność polskiej szkoły designu, która skupia się na tworzeniu użytkowych produktów o wysokiej jakości. Niewielkie warsztaty wytwórcze i manufaktury stają się istotnym elementem sektora usług, a ich lokalny charakter sprzyja rozwijaniu społeczności.

Łódź staje się także modnym miejscem na awangardową twórczość. Klimat postindustrialny, fabryki przerabiane na lofty, do tego kamienice z pięknymi elewacjami, a między nimi urokliwe knajpki z własną atmosferą. Do tego Łódź staje się powoli stolicą polskiej mody, a łódzki Fashion Week to impreza o renomie międzynarodowej. Nic więc dziwnego, że mimo spadającej ilości mieszkańców, rośnie ich „jakość”. Po prostu w Łodzi są ludzie, którzy chcą tam być.

Sprawdź również:  Pierwsza połowa roku pod znakiem spadku inwestycji

Dla młodych niezwykłą okazją jest także interesująca cena nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w Łodzi (takich jak inwestycje Polnord: http://www.polnord.pl/inwestycje-w-sprzedazy/lodz) oznacza naprawdę atrakcyjne miejsca nie tylko w zaadaptowanych loftach, ale także nowym budownictwie. A perspektywa powolnego oddolnego rozwoju miasta sprawia, że Łódź staje się prawdziwie pożądanym miejscem do zamieszkania.4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.