Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – każdy z nas dobrze zna to powiedzenie, ale czy w pełni uświadamiamy sobie jego znaczenie? Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak mocny wpływ na nasze dorosłe życie wywarło dzieciństwo: doświadczenia, wychowanie, obserwowanie naszych rodziców… Nie chcemy myśleć o tym, że w pewien sposób zostaliśmy zaprogramowani, by być takimi, jakimi jesteśmy obecnie, ponieważ chcemy wierzyć w wolność wyboru, jaką mamy w życiu. Jednak mimo naszych przekonań prawda jest taka, że dzieciństwo kształtuje nasze dorosłe życie, dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiednie wychowanie maluchów, zwłaszcza w zakresie finansów.
Może się wydawać, że temat pieniędzy jest dla dzieci czymś absolutnie nieodpowiednim, ponieważ to dorośli powinni zajmować się takimi kwestiami. Owszem, powinni zapewniać środki na utrzymanie i odpowiednie funkcjonowanie rodziny, ale też powinni edukować najmłodszych, jak zarządzać pieniędzmi i jak zdobyć rzadką umiejętność, jaką jest zaradność finansowa.
Jeśli więc pieniądze są w rodzinie tematem tabu, wokół którego gromadzą się lęki i obawy, wtedy trudniej jest wykształcić w dzieciach odpowiednie przekonania i postawy. Jeżeli jednak będziemy otwarcie rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, wydatkach rodzinnych, finansach i budżecie, wtedy mogą one wyrosnąć na świadomych finansowo i zaradnych młodych ludzi. W chwili, gdy nasze dzieci zaczynają dostawać swoje pieniądze, warto zacząć z nimi o nich rozmawiać – o tym, co mogą zyskać, jeśli odłożą część z nich, a następnie zaczną zbierać fundusze na określony cel.
Jeśli nasze dzieci mają więcej niż 10 lat, wtedy warto założyć im konta typu junior, które oferowane są przez wiodące banki. Dzięki łatwej w obsłudze aplikacji i wielu funkcjom edukacyjnym nasze dzieci mogą uczyć się inwestować pieniądze w określone cele zamiast bezmyślnie wydawać je na słodycze czy inne chwilowe zachcianki. Jest to o tyle ważne, że według badań aż 85% Polaków nie oszczędza, a aż 75% boi się założyć własny biznes z obawy przed porażką. Brak nam zaradności finansowej, umiejętności sprawnego zarządzania budżetem, co przekłada się na brak śmiałości w podejmowaniu decyzji finansowych. Dlatego tak ważne jest rozmawianie w domu o pieniądzach, wydatkach oraz zakupach oraz dawanie dobrego przykładu, czyli kupowanie rzeczy niezbędnych, nie zaciąganie kredytów na błahostki i generalnie rozważne zarządzanie domowymi finansami.